Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások

Gyakran használt szaknyelvi kifejezések érthetően

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások

Ez a cikk azért készült, hogy egyrészt tiszta vizet öntsünk a pohárba és másrészt, hogy ne aggódjuk túl a jelenségeket. Összeszedtem tehát a leggyakoribb porckorong-elváltozásokra vonatkozó kifejezéseket, és azok egyszerűsített, érthető magyarázatát.

Ha bármilyen okból kifolyólag elmegy az ember egy gerinc MR vizsgálatra, a leleten sokféle latin kifejezést olvashat. Feltételezésem szerint a legtöbben kiváncsiak vagyunk ezek jelentésére, illetve tapasztalatom szerint sokan ilyenkor az internethez fordulnak segítségért. Utóbbin sok ijesztő dolgot találhatnak, így a probléma sajnos csak egyre súlyosabbnak tűnhet, valamint komolyabbnak, mint amilyen valójában. Mindezek a tényezők pedig megalapozatlan félelemhez és túlzott óvatossághoz vezethetnek, amely hozzzáállás végül akár a gyógyulás akadályát is képezheti. Következésképp nem egy esetben az MR akár több kárt is okozhat, mint amennyi hasznot hoz.

Nem minden arany, ami fénylik, avagy nem minden fáj, ami nem normális

A legfontosabb, hogy még az elején leszögezzük: bármilyen porckorong-elváltozásról is beszélünk, az pusztán az MR képen látott szerkezeti (strukturális) elváltozást jelenti. Mindez önmagában NEM utal a meglévő tünetekre vagy azok hiányára. Továbbá azt SEM határozza meg, hogy mi legyen a kezelés menete, vagy azt, hogy egyáltalán szükséges-e bármilyen kezelés. Mindezek meghatározásához a páciens klinikai vizsgálata szükséges, azaz egy alapos kikérdezés és fizikális vizsgálat. 

Más szóval, el kell különítenünk, hogy a “normális” vagy a “nem normális” fogalmakat szerkezeti, vagy klinikai értelemben használjuk. A kettő ugyanis nem ugyanazt jelenti. A “nem normális” (nem az anatómia könyv szerinti), tehát az MR képen valamilyen szerkezeti elváltozást mutató porckorong (discus) például nem feltétlenül okoz tünetet. Lehet, hogy az életkor előrehaladtával járó természetes elváltozásról van szó, és az embernek az égvilágon semmi panasza nincsen. Ilyenkor tehát a porckorong szerkezetileg “nem normális”, de klinikailag viszont teljesen normálisnak tekinthető, azaz nem okoz tünetet

Az alábbiakban csakis a szerkezeti elváltozásokról, azaz a strukturálisan “nem normális” képet mutató porckorongokról lesz szó, függetlenül azok klinikai jelentőségétől. 

Rejtélyes kódok az MR leleten

Akár a gerinc nyaki részéről, akár a derékról (ágyéki, lumbális gerinc) készül az MR felvétel, bizonyos betű-szám kombinációkat láthatunk a leleten. Nyaki gerinc esetén pl. CVI-VII (C6-7), vagy lumbális gerinc felvételen pl. LIV-V (L4-5). Mit is jelentenek ezek?

Röviden, így határozzák meg, hogy a gerinc melyik szintjében lévő porckorongról (discus) van szó. Először is, a “C” betű az a cervicalis, azaz nyaki gerincet jelöli. Utána következik, hogy melyik két csigolya közötti discus az érintett. Példánkban tehát a CVI-VII (C6-7) a nyaki gerinc 6. és 7. csigolyája közötti porckorongot jelöli. Az “L” betű a lumbális, azaz az ágyéki gerinc megnevezésére szolgál, tehát az LIV-V (L4-5) a lumbális gerinc 4. és 5. csigolyája közötti discusra vonatkozik. Előfordulhat, hogy az L5-SI (L5-S1) discus az érintett, ez a lumbális gerinc utolsó, és a keresztcsont (S – sacrum) első csigolyája közötti porckorongot jelenti.

A leggyakoribb porckorong-elváltozások

Az alábbiakban azt az öt szaknyelvi kifejezést gyűjtöttem össze, melyekkel a leggyakrabban találkozhatunk az MR leleteken.

A porckorong degeneratív elváltozása, degeneratív porckorong-elváltozás, degenerált porckorong, porckorong degeneráció

Nem egy konkrét szerkezeti elváltozást jelöl, hanem többféle jelenség összefoglaló neve. Ebbe a csoportba tartozik pl. a porckorong vízvesztése, kiszáradása, ellaposodása, rostos gyűrűinek (anulus fibrosus) felrepedezése (fissura-k kialakulása), belső kocsonyás magjának (nucleus pulposus) elváltozása, csontkinövések a csigolya peremén (osteophyta).

Alapjában véve az öregedéssel együtt járó természetes folyamatokat jelenti.

Porckorongsérv vagy gerincsérv - egyik kutya, másik eb

A két fogalom ugyanazt jelenti, szakmai nyelven: discus hernia vagy még szebben hernia disci intervertebralis (https://radiopaedia.org/articles/disc-herniation).

Nem egységes, hogy ki mit ért alatta, én Fardon és munkatársai 2014-es munkáját veszem alapul (lásd forrás). Ennek a 2014-es cikknek a célja, hogy egységes nomenklatúrát biztosítson a porckorong-elváltozások megnevezésében. Több szakmai munkacsoport együttműködésével, és a szakirodalom áttekintésével szedték össze a lumbalis (ágyéki gerincszakasz) porckorong elváltozásainak egységes terminológiáját, és az egyes fogalmak magyarázatát, leírását.

A porckorongsérv vagy gerincsérv kifejezések tehát ugyanazt a jelenséget jelölik, azaz amikor a porckorong egy része túlnyúlik annak normális határain. Normál esetben ugyanis a porckorong két csigolyatest között helyezkedik el, és nem nyúlik túl a csigolyatestek peremein. 

Porckorongsérv esetén a porckorong kerületének kevesebb mint 25%-a kitüremkedik, azaz túlnyúlik a határoló csigolyatestek szélein. Egy helyileg jól körülírt elváltozásról van tehát szó.  

Két alcsoportját különíthetjük el: a protrúziót és az extrúziót, melyekről alább írok.

Porckorong kiboltosulás (discus protrusio, protrúzió)

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások - Protusio, kiboltosulás

A porckorongsérv (discus hernia) két alcsoportjának egyike. A másik az extrúzió, melyről a következő részben lesz szó. 

Porckorong kiboltosulás, protrusio esetén a normál határokon, azaz a csigolyatestek peremein túl nyúló porckorongrész kisebb, mint a kiboltosulás alapja. Vagy megfordítva, a kiboltosult rész alapja szélesebb, mint a túlnyúló rész.

Egy másik meghatározás szerint a protrusio azt jelenti, hogy a porckorong rostos gyűrűinek (anulus fibrosus) legkülső rétege ép.

Extrúzió (extrusio)

A porckorongsérv (discus hernia) két alcsoportjának egyike. A másik a protrúzió, melyről az előző részben írtam.

Amikor a porckorong normál határain túl nyúló része hosszabb, mint annak alapja (nyaka). Ez a rész az adott porckorong szintje fölé vagy akár alá is elmozdulhat (migrálhat). 

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások, Extrusio

Egy másik meghatározás szerint az extrusio azt jelenti, hogy a porckorong rostos gyűrűinek (anulus fibrosus) legkülső rétege is már meg-/átszakadt. Ezt magyarul kiszakadt sérvnek mondjuk. Ebben az esetben a porckorong belső, kocsonyás magja (nucleus pulposus) kijut normál környezetéből, azaz a zárt discusból.

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások - Extrusio, kiszakadt sérv

Ez utóbbi esetben előfordulhat, hogy teljesen megszakad a kapcsolat, a folytonosság a kiszakadt rész és a porckorong többi része között. Tehát tulajdonképpen a porckorong egy darabja leszakad, leválik. Ilyenkor szekveszterről vagy szekvesztrált discusról beszélünk ( sequester/sequestrated), mely tehát az extrúzió egyik fajtája.

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások - Sequester, szekveszter

Bulging

Két fajtáját különíthetjük el. Az egyik a szimmetrikus bulging. Ilyenkor a porckorong körkörösen túlnyúlik annak normál határain, azaz a határoló csigolyák peremszélein. Általában ez a túlnyúlás kevesebb mint 3 mm-t jelent.

A másik az aszimmetrikus bulging. Ebben az esetben nem körkörösen, de a porckorong kerületének több mint 25%-a nyúlik túl a normál határokon.

Gerincsérv, porckorongsérv és egyéb porckorong-elváltozások, Bulging

A végső tanulság

Mindenképp  jó tudni és érteni, hogy mit írnak le az MR leleten, hiszen az ismeretlen kifejezések ijesztőek lehetnek. Azonban, ahogy azt korábban is említettem, a különböző elváltozások klinikai jelentősége, illetve az esetleges kezelés NEM határozható meg pusztán a kép alapján. 

Az MR csak egy tárgyilagos leírást ad a látottakról, függetlenül a tünetektől, valamint a kezelés indokoltságától és milyenségétől. A gerinc problémái esetén (a súlyos problémákat leszámítva) sosem szabad pusztán az MR-re alapozni a diagnózis felállítását vagy a kezelés meghatározását.

Mindig az adott egyént az ő saját megélt panaszaival együtt kell szem előtt tartanunk. A hatékony terápiához ugyanis elengedhetetlen az alapos kikérdezés és fizikális vizsgálat. Máskülönben előfordulhat, hogy nem a probléma valódi okát kezeljük, hanem az MR képre alapozott feltételezésekre hagyatkozunk. 

Fardon DF, Williams AL, Dohring EJ, Murtagh FR, Gabriel Rothman SL, Sze GK. Lumbar disc nomenclature: version 2.0: Recommendations of the combined task forces of the North American Spine Society, the American Society of Spine Radiology and the American Society of Neuroradiology. Spine J. 2014 Nov 1;14(11):2525-45. doi: 10.1016/j.spinee.2014.04.022. Epub 2014 Apr 24. PMID: 24768732.

Hasonló cikkek

Dr. Udvardi Anna McKenzie fizioterapeuta Gyógytornász profilkép

Dr. Udvardi Anna

Minősített McKenzie terapeuta

Magyarországon az első vagyok, aki belevágott a Nemzetközi McKenzie Diplomaprogramba.

További cikkek
Felfedezés